تبلیغات
آوای قرآن - کاری برای سنگینی ترازوی عمل

بازدید : مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 6 مهر 1390

کاری برای سنگینی ترازوی عمل

صفحه‌ی دل را از همه‌ی اغیار خالی نموده، سراپا گوش و هوش می‌شویم تا محرمان درگاه و کلیدداران گنج‌های الهی، از فضیلت تلاوت قرآن، برایمان سخن بگویند. سلام و صلوات بی شمار حق نثارشان باد.


تلاوت قرآن کریم

پیامبر رحمت و حبیب خدا حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: « اگر می‌خواهید که :

همچون سعادتمندان زندگی کنید،

و همچون شهیدان از دنیا بروید،

و در روز حسرت نجات یابید،

و در روز گرمای سخت سایبانی داشته باشید،

و در روز گمراهی بر راه راست بروید،

قرآن را بخوانید که: کلام رحمان است، و حرزی در برابر شیطان، و سبب سنگینی ترازوی اعمال

آخرین زمزمه‌های ما دومین حدیث را از مولای پرهیزکاران و اولین اختر تابناک آسمان ولایت امام علی علیه‌السلام نقل می‌کنیم.

چه خوب است که همه سخن شما ذکر خدا و قرائت قرآن باشد، که چون از پیامبر (صلی الله علیه وآله) پرسیدند: در نزد خدا کدام عمل برتر است؟ فرمود: « قرائت قرآن، و اینکه تو در حالی بمیری که زبانت به ذکر خدا مشغول باشد

در این حدیث شریف آن امام همام، به نکته‌ی بسیار حساس و ظریفی اشاره می‌فرمایند، که هر چه رد کنار آن تأمل و تدبر نماییم، باز هم کم است.

این نکته‌ی مهم که چه بسا هرگز به یاد آن نبوده‌ایم، توجه به آخرین زمزمه‌های ما، در آخرین لحظه‌های زندگی ماست. و اینکه ما در آن لحظه‌های غم انگیز بریدن از دنیا، چه بگوییم، و با چه ذکری از آخرین پل زندگی و مرگ بگذریم؟!

«چه خوب است که همه سخن شما ذکر خدا و قرائت قرآن باشد، که چون از پیامبر (صلی الله علیه وآله) پرسیدند: در نزد خدا کدام عمل برتر است؟ فرمود: « قرائت قرآن، و اینکه تو در حالی بمیری که زبانت به ذکر خدا مشغول باشد »(2)

با دیدن این حدیث، آرزوئی در وجود من شکفت، که به یقین آرزوی دل همگی شما عزیزانی است که حال مشغول مطالعه این کتاب هستید.

ما که نمی‌دانیم مرگ ما چه روزی فراخوان رسید، و ما در چه حالتی دعوت حق را لبیک اجابت خواهیم گفت! آیا روزها و ساعت‌های زیادی در بستر بیماری می‌افتیم؟ آیا بر اثر یک تصادف ناگهانی، در چند لحظه، دفتر زندگی ما بسته می‌شود؟ و یا اینکه به گونه‌ای دیگر، شربت تلخ مرگ را خواهیم چشید...

اما اگر به ما این فرصت استثنائی را خواهند داد، یا بهتر بگوییم این توفیق بزرگ را عطا خواهند فرمود که لااقل چند دقیقه قبل از جان دادن، به ما الهام شود که شمارش معکوس آغاز شده و این آخرین نفس‌های زندگی است، چه زیبا و پرشکوه است که به دعا از پروردگار مهربان بخواهیم که در آن لحظه‌های جان کندن، بجای حسرت دل بریدن از همسر و فرزندان و خویشان، و همه‌ی آنچه که علائق زندگی ماست، به یاد این حدیث آقا و مولایمان بیفتیم و ترنم آخرین حرکت لب‌هایمان، این آیه از کتاب خدا باشد:

بدون هیچ تردیدی، تنها راه نجات اینست که از همین حالا، آری همین حالا، دوستی عمیق خود را با کتاب خدا آغاز نماییم، پیوسته و در همه حال، آیات قرآن را عاشقانه زمزمه کنیم، تا زبان و دهان و لب‌هایمان، به تلاوت قرآن خو بگیرند، که تا رسیدن به آخرین لحظه‌های زندگی، فرصت چندانی باقی نمانده است

« ربنا اننا سمعنا منادیا ینادی للایمان ان امنوا بربکم فامنا، ربنا فاغفرلنا ذنوبنا و کفر عنا سیئاتنا و توفنا مع الابرار » 

« پروردگارا ! ما چون صدای منادئی که خلق را به ایمان می‌خواند شنیدیم، اجابت کردیم و ایمان آوردیم. پروردگارا ! از گناهان ما درگذر و زشتی کردار ما بپوشان، و هنگام جان سپردن ما را با نیکان محشور گردان. »

 

لحظه‌ای درنگ و تأمل

اما ای عزیزان لحظه‌ای درنگ!

عبادة

کسی که در طول زندگی چندین ساله‌ی خویش، لب‌هایش کمتر به ترنم این آیات مشغول بوده، و به تلفظ عاشقانه‌ی این کلمات مقدس عادت نکرده، و کسی که با کلام خدا انس پیدا ننموده است، در آن لحظه‌های پرهیبت، که انسان نه دست و پایش که زبان و کلامش، و همه چیزش را گم می‌کند، شاید محال باشد که بتواند زبانش را به تلفظ آیات الهی بچرخاند. پس چه باید کرد؟

بدون هیچ تردیدی، تنها راه نجات اینست که از همین حالا، آری همین حالا، دوستی عمیق خود را با کتاب خدا آغاز نماییم، پیوسته و در همه حال، آیات قرآن را عاشقانه زمزمه کنیم، تا زبان و دهان و لب‌هایمان، به تلاوت قرآن خو بگیرند، که تا رسیدن به آخرین لحظه‌های زندگی، فرصت چندانی باقی نمانده است.

ضرورت حیاتی عبادت

اگر به راستی طالب رسیدن به فلاح و رستگاری ابدی هستیم،

اگر تصمیم داریم که از مرتبه‌ی ناقص خود، به آن مرتبه‌ای که لایق ماست برسیم،

اگر قصد تقرب و نزدیک شدن به صفات نیکوی الهی را داریم، و در یک کلام، اگر می‌خواهیم که پیامبر گونه بشویم،

باید عبادت مخلصانه را، به عنوان یک ضرورت حیاتی، در زندگی روزمره‌ی خود، صادقانه بپذیریم، و عاشقانه به آن بپردازیم...

و برای اینکه سریع‌تر به این هدف مقدس برسیم، چون همیشه، چشم به لبان مبارک پیامبر رحمت و دانای اسرار الهی، حضرت ختمی مرتبت (صلی الله علیه وآله) می‌دوزیم و با جان و دل، کلام آسمانیش را می‌پذیریم:

« بالاترین عبادت‌ها، قرائت قرآن است »
طبقه بندی: (((علوم قرآنی،  مطالب قرآنی، 
ارسال توسط علیرضا اکبری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟


برای قرآنی ها
<

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

شادشاپ