تبلیغات
آوای قرآن - زندگی نامه قاری قرآن احمد محمد بسیونی

بازدید : مرتبه
تاریخ : شنبه 4 تیر 1390
استاد بسیونی در سال 1330 ه.ش. در كشور مصر به دنیا آمد و با كمك پدر از كودكی به آموزش علوم قرآنی پرداخت . او در سن ده سالگی حافظ قرآن شد .

سرانجام پس از آموزش ابتدایی وارد دانشگاه الازهر شده در دانشكده علوم دین به تحصیل پرداخت و پس از فارغ التحصیل شدن در همان جا به تدریس علوم دینی همت گماشت .

استاد بسیونی از همان سن 12 سالگی قرائت و تلاوت قرآن را در مجالس و محافل آغاز كرد . او در سن 24 سالگی وارد صدا و سیمای كشور مصر شده و اكنون حدود 13 سال است كه در دانشگاه الازهر به تدریس اشتغال دارد .

ایشان در سخنان خویش به این نكته اشاره داشتند كه قاریان ایرانی از حیث تلاوت قرآن بسیار زیبا تلاوت می كنند اما نكته ای كه مورد توجه قرار دهند این است كه در راستای تمرینات خویش از حفظ قرآن نیز غفلت نورزند .

استاد همچنین در سخنان خویش به قاریان قرآن توصیه كردند از نكاتی كه برای صوت شخص مضر می باشد پرهیز كنند . از جمله این نكات چیز های بسیار گرم و بسیار سرد است . همچون نوشابه سرد در روزهای تابستان یا منتقل شدن به صورت ناگهانی از یك مكان سرد به یك مكان گرم .


ایشان در رابطه با استفاده موسیقی در قرآن عقیده داشتند كه باید بر طبق معانی از موسیقی مشابه معنا استفاده كرد .
فی المثل در آیات وعید دستگاه صبا مناسب است . زیرا این دستگاه با حزن همراه می باشد و این حزن باعث می شود كه مستمع در صورت گناهكار بودن از خوف و عذاب الهی اشك بریزد .

یعنی میان آهنگ قرآن و معانی هماهنگی و تناسب ایجاد كند . البته چنین مسئله ای در رابطه با تمام دستگاه های قرآنی صدق می كند .استاد می گوید :
« اسامی این دستگاه ها بر اساس تناسب با صدای قاری از لحاظ طبقات صوتی فرق دارد . بنابر این قاری كسی است كه بتواند پس از شناخت خوب و دقیق دستگاه ها آن ها را به نحوی صحیح وحكیمانه در جای خود ارائه نماید و این طبیعتاً به وضعیت روحی افراد بستگی دارد .

اجرای این دستگاه ها باید به گونه ای باشد كه اگر قاری در یك دستگاه معینی به تلاوت پرداخت مستمع خسته نشود و حتی اشتیاق آن داشته باشد كه یك بار دیگر بدان گوش فرا دهد . چنین امری طبیعتاً مستلزم تلاش و وقت زیادی است . باید به گونه ای عمل كرد كه قاری وضعیت خود را سنجیده و سپس مطابق با آن در طبقات بالا به تلاوت بپردازد .

قاری باید چنان تلاوت كند كه اگر در یك دستگاه به تلاوت بپردازد تنوع و نظم خاص را در آن دستگاه رعایت كند » .استاد اضافه می كند : « مجموع آن دستگاه ها 8 دستگاه می باشد و چنانچه قاری قرآن 3 تا 4 دستگاه را در یك تلاوت پیاده كند مكفی است .

چنانچه با دستگاهی تلاوت خود را آغاز می كنیم بهتر است با همان دستگاه نیز به پایان رسانیم تا آنكه تناسب در تلاوت رعایت شود » .


ایشان در ادامه سخنان خود پیرامون مهارت اساتید مصر در زمینه موسیقی قرآن می گوید :


« اكثر آنها دستگاه های موسیقی را به خوبی می دانند و تواشیح تاثیر بسیار در موسیقی دارد. امثال شیخ احمد نداء شیخ طه الفشنی مهارت بسیار در موسیقی دارند . همچنین استاد فقید شیخ مصطفی اسماعیل در این زمینه استاد بودند » .وی می گوید : قرآن كریم در تمام دنیا دارای اهمیت و ارزش خاصی است .ایشان به كشورهای اروپایی از جمله ایرلند شمالی و جنوبی لندن و كشورهای دیگر مسافرت كرده اند . و در سال 1368 به همراه استاد راغب مصطفی غلوش برای اولین بار به ایران مسافرت كرده در شهرهای مختلفی به تلاوت پرداختند .


در سال 69 استاد مجدداً به ایران مسافرت كردند و او همواره از عشق وعلاقه وافر مردم ایران به قرآن یاد می كند .


ایشان می گویند : عزیزان ایرانی درست به همان دستگاهی كه قاری تلاوت می كند به همان دستگاه وی را مورد تشویق قرار می دهند و این از مواردی است كه در كشورهای دیگر به چشم نمی خورد .

استاد همواره از خاطرات سفر خود به ایران به عنوان بهترین خاطرات زندگی خویش یاد می كند .
طبقه بندی: زندگی نامه، 
برچسب ها: زندگی نامه، قاریان قرآن، دریافت، دانلود، گرفتن، زندگی نامه اساتید قران، دریافت زندگی نامه استاد بسیونی، استاد بسیونی،
ارسال توسط علیرضا اکبری
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظر شما در مورد این وبلاگ چیست؟


برای قرآنی ها
<

شارژ ایرانسل

دانلود

دانلود

قالب وبلاگ

اخبار سینما

خرید پستی

شادشاپ